TeX logo

TeX, CSTeX, csplain

TeX [tech] je volně dostupný typografický systém -- program pro sazbu dokumentů. CSTeX je balíček pro TeX umožňující sazbu v češtině a slovenštině. Jeho součástí je formát pdfcsplain. Jde o program, který ze zdrojového .tex souboru, obsahujícího text a formátovací příkazy, vytváří soubor .pdf, obsahující výsledný dokument. Například příkaz "pdfcsplain ukazka.tex" vytvoří (mimo jiné) soubor ukazka.pdf.

V TeXu se tedy finální vizuální podoba dokumentu programuje, místo aby se s ní přímo interaktivně pracovalo. Práce zpravidla probíhá v cyklu: úprava zdrojového .tex souboru v textovém editoru -- překlad do pdf -- vizuální kontrola výsledku v pdf prohlížeči -- další úprava zdrojového souboru. Tento přístup se může zdát nezvyklý, možnosti TeXu jsou však široké, jak lze nahlédnout z galerie ukázek. Zřejmě nejsilnější stránkou TeXu je matematická sazba.

Literatura

CTAN lion

nakreslil Duane Bibby

Další odkazy

Slovníček základních pojmů

Trocha agitace

Reference

Autorem programu TeX je profesor Donald E. Knuth. TeX je ochranná známka American Mathematical Society. Odstavce "Slovníček základních pojmů" a "Trocha agitace" pochází od Petra Olšáka, autora a správce CSTeXu.